marți, 18 septembrie 2012

Meciul zilei

In aceasta seara s-au jucat urmatoarele meciuri in debutul grupelor Champions League :
  • Real Madrid - Manchester City
Dupa parerea mea, meciul zilei a fost cel dintre Real si City. Cele mai rare meciuri sunt cele care pot fi considerate extraordinare si fara goluri. Acest meci mi-a amintit la un moment dat de un alt zero la zero extraordinar, un meci intre Arsenal si Juventus, in anul in care Steaua se ducea pana in semifinalele cupei UEFA. Amintirea a venit din cauza senzatiei pe care mi-a dat-o si meciul din seara asta pana la un moment dat, o senzatie ca mingea nu vrea sa intre in poarta, oricat de mult ar incerca jucatorii ambelor tabere, care au fost conectati suta la suta la intensitatea ridicata a confruntarii. Cel care a spulberat iluzia unui meci fara goluri a fost Djecko, jucatorul lui City care a marcat pentru 0 la 1 in repriza a doua, la scurt timp dupa ce intrase pe teren. Apoi a urmat un meci mai mult decat extraordinar, un meci nebun. Marcelo a egalat, la a treia incercare de a-l invinge pe Hart intr-un interval scurt de timp. Apoi City a preluat din nou conducerea, prin golul lui Kolarov dintr-o lovitura libera inselatoare, undeva prin minutul 82-84. Insa Realul lui Mourinho a avut forta nu doar sa egaleze, ci chiar sa preia conducerea, punand punct partidei la scorul de 3-2, dupa un gol al lui Benzema si inca unul al lui Cristiano Ronaldo. Cred ca mai echitabil ar fi fost un egal pentru ca si Manchester City a facut un meci extraordinar, desi Realul a avut mai multe ocazii de gol. S-a jucat la un nivel extrem de ridicat, atat fizic cat si tehnic. S-a jucat rapid si foarte apasat. Un meci superb ! Am o vorba care imi place foarte mult si care se potriveste extrem de bine pentru meciuri de acest gen : Toti sunt imparati ai cerului, si nu stau decat la mana destinului. Asa a fost si-n aceasta seara, destinul a ales Realul castigator, pentru ca a dorit un deznodamant cu un invins si un invingator.